A kínai Yantai tengerpartján álló Sun Tower, az OPEN Architecture tervezésében, különleges, ívelt szerkezetével az építészet és a természet közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Az épület két, egymást kiegészítő betonhéjból áll, melyek célja, hogy a nap mozgását tükrözzék. A héjak közötti rések lehetővé teszik, hogy a napfény különböző napszakokban másképp hatoljon át az épületen, dinamikus fényhatásokat létrehozva.

A torony belső terében digitális kiállítótermek és egy többfunkciós amfiteátrum található, amely művészeti és kulturális rendezvényeknek ad otthont. A napfény által megvilágított tér különleges akusztikával rendelkezik, mely képes a természetes tengeri hangok továbbítására is. A látogatók így közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a természeti elemekkel. A minimalista dizájn és a beton, mint anyagválasztás, az időjárás hatásainak ellenáll, miközben harmonikusan illeszkedik a tájba, ökológiai és esztétikai szempontokat egyaránt szem előtt tartva.

A csúcs tetején egy egyedülálló, félig szabadtéri „Fenomena Space” található. Régészeti felfedezések igazolták, hogy Yantai volt az egyik legkorábbi hely Kínában, ahol az ősi napimádó kultúra kialakult. Az OPEN úgy tervezte meg a Naptornyot, hogy megragadja és ünnepelje a természeti jelenségeket, helyreállítva az emberek kapcsolatát a természet spirituális erejével, miközben az új városrészben olyan kulturális és közösségi létesítményt nyújt, amelyekre nagy szükség van.

Az épület legtöbb helyisége nyáron sem légkondicionált. Ehelyett a tervezés nagymértékben támaszkodik a passzív stratégiákra a belső kényelem fenntartása érdekében, miközben jelentősen csökkenti az energiafogyasztást. Ezek közé tartozik az alagúthűtés alkalmazása a friss levegőellátáshoz, a termikus tömeg használata a beltéri hőmérséklet-ingadozás csökkentésére, a keresztszellőzés indukálása, valamint a kéményhatás kihasználása a meleg levegő eltávolítására, ami hatékonyan növeli az emberek komfortzónáját a fokozott beltéri légáramlás révén.

Az épület héjszerkezetű. Két réteg betonhéj alkotja a fő homlokzatot, amelyet födémek és rámpák kötnek össze és merevítenek. Az óceánra néző homorú belső héj hanggyűjtőként működik, elnyeli és felerősíti a tenger hangjait. Az épület alján egy félig szabadtéri színházterem található, amely egyben a pihenés és a tenger megfigyelésének helyszíne is. A belső héj tetején egy kisebb, fejjel lefelé álló héj ad otthont a könyvtárnak és a Phenomena Space-nek, amely egy félig szabadtéri, üres tér, amelyet szándékosan nem definiáltak. Az óceánra néző vízszintes nyílás fantasztikus kilátást nyújt. A tető közepén lévő oculus-nyílás lehetővé teszi az esővíz bejutását, amely egy kis medencében gyűlik össze. A medence vize minden órában 9 percig kavarog, különleges időmérő eszközként működve.

Az épület egy kagyló alakú téren helyezkedik el. A torony lábnyoma a szabadtéri színház színpadával együtt egy teljes kört zár le. Amikor a színpadot nem használják előadásokhoz, szökőkutakkal teli területté válik. A tér padlója a színpadtól kifelé, a tenger felé emelkedik, és egy nagy szabadtéri amfiteátrumot alkot. A tér középpontjából ellipszis alakú gyűrűk sorozata sugárzik ki, amelyek bolygó körpályákra emlékeztetnek. A toronyhoz érintőlegesen csatlakozó és a tér kőbe vájt vízcsatorna jelzi az idő múlását a napéjegyenlőségek idején – a torony északi szélének árnyéka pontosan a csatorna mentén halad, és minden egyes ellipszis alakú gyűrűt óránként metsz. A külső gyűrű egy szegmensébe ágyazva szökőkutak jelzik a hagyományos holdnaptár 24 napszakát. A szökőkutak vízsugara szinkronban van a tenger dagályával és apályával.

Forrás:  deezen

Építészet: OPEN Architecture

Fotók:  Iwan Baan