Beton Fesztivál 2023 beszámoló

Igazi fesztivál hangulatot teremtve, a Lágymányosi-öböl partján, gyönyörű természeti környezetben rendeztük meg a Beton Fesztivált az építőipar szakemberei számára. Az egynapos szakmai esemény központi témája ezúttal a beton művészet, a fenntartható fejlődés és a dekarbonizáció volt.

A rendezvényt élőben a YouTube csatornánkon (amelyen bármikor visszanézhető) online is közvetítettük.

Beton Fesztivál – betonban gondolkodó építőipari szakembereknek

A Beton Fesztivált 2015-ben indította újtára a beton.hu és szervezi meg azóta is évről-évre a Magyar Cement- Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton), a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ), valamint tagvállalataik támogatásával. Az esemény célja a kezdetektől, hogy mind az építőipari szakemberekkel, betontechnológusokkal, mind a jövő mérnökeivel megismertesse az anyaggyártás, építészet és kivitelezés újdonságait, valamint a betonban rejlő sokszínű lehetőségeket úgy a felhasználás módját, mint a dizájnt tekintve.

Fenntartható fejlődés és dekarbonizáció az építőiparban

Az előző évi fesztiválon a beton előtt álló legnagyobb kihívásként a körforgásos, karbonsemleges gazdaságra való átállás során az iparág előtt álló problémákat tártuk fel. Az elkövetkező évek, évtizedek a problémákra adandó válaszokról, technológiai megoldásokról fognak szólni, ezért a témát folytatva idén a fenntartható fejlődést és a dekarbonizációt helyeztük a fókuszba, megfűszerezve beton dizájn megoldásokkal.

A fesztivált Galló Ferenc, a Magyar Betonelemgyártó Szövetség elnöke nyitotta meg, aki a beton sokszínűségével kezdte beszédét, amiről mindenkinek más jut eszébe:

– valakinek egy masszív alap, amely elengedhetetlen egy családi ház, egy otthon építésénél,

– valakinek egy új városrész vízelvezető csatornarendszere, amely a szem elől elrejtve generációkon át fogja szolgálni az ott élők biztonságát és kényelmét,

– valakinek feszített áthidaló gerenda, vagy egy pillér,

– valakinek pedig egy különleges matéria, amely a végtelen formálhatósága révén segíti az önkifejezést, az alkotóiság megtestesülését.

A fesztivál célja bemutatni a beton sokoldalúságát és szépségét, megismertetni a felhasználás legújabb trendjeit, és találkozni a betonművészet kiemelkedő alkotásaival és képviselőivel.

Ahogy szinte bármely építkezésnél az alaphoz hozzátartozik a beton, úgy az életünkhöz hozzátartoznak az emberi kapcsolatok, mert ezek biztosítják az életünk alapját. Ezért a fesztiválon már hagyományosan a szakma és az iparág rendkívül széles spektruma képviselteti magát. Alapanyaggyártók, betonelemgyártók, tervezők, kivitelezők, tanúsító irodák és a szakma neves oktatói és kutatói, valamint a szakma és a jövő reménységei, az egyetemi hallgatók. Bízunk benne, hogy ez a megtisztelő érdeklődés az elkövetkező években csak fokozódni fog.

A fesztivál programkínálata éppen olyan sokarcú, mint maga a beton, az előadásokat úgy válogattuk össze, hogy valamennyi, a rendezvényen magát képviselő szakterület megtalálja számára a legfontosabb, legérdekesebb és legnaprakészebb információkat.

 

 

A nyitóbeszédet követően Boldog Anita, az AB Concrete Design alapítója a beton térfoglalásáról az iparművészetben és a design-ban címmel tartott előadást. Bemutatta miként gondolkodnak, dolgoznak az iparművészek ezen sokoldalú anyaggal, legyen szó akár kézműves betonékszerekről, beton berendezési- és divattárgyakról, művészeti alkotásokról. Megismerhettük a különleges anyaghasználat magyarországi térhódítását is, betekintést nyerhettünk az általuk képviselt irányvonalakba, amelyeket nevezhetnénk a művészet mellett akár új iparágnak is, hiszen ez is beton.

 

Rácz Attila, a MABESZ ügyvezetője az iparág törekvéseiről, a fenntartható fejlődésről, a dekarbonizációról, valamint az ezzel kapcsolatos fejlesztési irányvonalakról és lehetőségekről tartott nagyon szerteágazó előadást. Napjainkban a fenntartható fejlődéssel és a szén-dioxid kibocsájtással kapcsolatos kihívások gyakran „tematizálják” az építőipart is. Ezzel kapcsolatban még nagyon sok teendőnk van, nagyon sok a tévhit, félreértelmezett adat. Ezért is kell folyamatosan elővenni ezt a kérdéskört, és beszélni róla -, megismertetni az aggódó kérdésekre az ágazat megnyugtató válaszait.

 

Pollák András a Széchenyi István Egyetemről, a SZEnavis alapítója és csapatvezetője a betonkenu építés és versenyek során a szakmai közösségépítés módjáról, fontosságáról, valamint ezen közösségek és az iparági szereplők összekötésének lehetőségeiről beszélt. Amikor a baráti és a szakmai kapcsolatok összefonódnak, egészen különleges közösségek jönnek létre, fantasztikus alkotások és eredmények születnek.

 

Az előregyártott vasbeton csarnokrendszerek tervezési metódusáról, és a tervezéssel kapcsolatos kihívásokról Styaszny Sándor statikus tervező, az Akonstrukt Kft. ügyvezetője tartott előadást.

 

A szakmai előadásokat Tóth Emília a Duna Aszfalt Zrt. technológiai főmérnöke zárta. Napjaink legnagyobb hídépítési projektjét, a Kalocsa-Paks Duna-híd építéséi folyamatát mutatta be egészen a kezdetektől a jelenlegi készültségi szintig.

A szakmai előadások és beszélgetések mellett továbbra is nagy népszerűségnek örvend a betonban rejlő sokszínűséget bemutató „betondizájnerek” kiállítása.

 

 

MABESZ életműdíjak átadása

 

A MABESZ hagyományteremtő céllal alapított életműdíjak átadására idén első alkalommal került sor, olyan szakmai kiválóságoknak, akik szakmai pályafutások során sokat tettek a szakmáért, a hazai betonelemgyártás megerősödéséért. A díjakat Galló Ferenc, a MABESZ elnöke adta át Dr. Hajtó Ödönnek, Papanek Zsoltnak, Tápai Antalnak és nem utolsó sorban Kovács Ferencnek (posztumusz), akiknek ezúton is gratulálunk.

Minden építés alapja 2023

 

Hagyományosan a Beton Fesztivál keretében került sor a „Minden építés alapja” betonpályázat eredményhirdetésére és a díjak átadására. Az egyetemi hallgatók számára meghirdetett pályázatra mindkét kategóriában többségében rendkívül magas színvonalú pályamunkák érkeztek, melyeket független bíráló bizottság értékelt. A bizottság a betonépítés, építészet kategóriában 3, míg az anyag, technológia kategóriában 2 pályamunkát tartott kiemelkedőnek, valamint 1-1 pályamunkát innovatív különdíjban is részesített. 1 pályázat az előregyártott betonelemek magas szintű alkalmazásáért kapott különdíjat. Az eredményeket a Bíráló Bizottság részéről Pálfy Sándor DLA, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszékének professzor emeritusa hirdette ki, míg a díjakat Galló Ferenc a MABESZ elnöke és Urbán Ferenc a CeMBeton oktatási bizottsága részéről adták át. A szervezők köszönik a pályázaton résztvevők munkáját, valamint gratulálnak a díjazottaknak. A díjazott pályaművek a beton.hu weboldalán tekinthetőek meg.

 

A Beton Fesztivál visszanézhető YouTube csatornánkon!