Beton Fesztivál 2024 Beszámoló
2024-ben ismét a Lágymányosi-öböl partján a Dürer Kertben rendeztük meg a jelen és a jövő betonos szakemberei számára a Beton Fesztivált. Bár az időjárás nem volt kegyes hozzánk és nem élvezhettük a gyönyörű természeti környezetet teljes pompájában, mindezekért kárpótoltak az előadások, a kötetlen hangulat. Az esemény központi témája a betonban rejlő, jövőbe mutató innovatív lehetőségek, illetve az iparágunk lehetséges megoldásai a fenntartható fejlődés és a dekarbonizáció kihívásaira. A pódiumbeszélgetés során pedig érdekes beszélgetést hallottunk a mesterséges intelligencia építőipari megjelenéséről.
A rendezvényt élőben a YouTube csatornánkon online is közvetítettük.
A Beton Fesztivált 2015-ben indította újtára a beton.hu a Magyar Cement- Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton), a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ), valamint tagvállalataik támogatásával. Kezdetben az volt a cél, hogy mind az építőipari szakemberekkel, mind a jövő mérnökeivel megismertesse az anyaggyártás, építészet és kivitelezés újdonságait, valamint a betonban rejlő sokszínű lehetőségeket úgy a felhasználás módját, mint a dizájnt tekintve. A kezdeti célok azóta kiegészültek a körforgásos gazdasági átállás építőipart, ezen belül is az építőanyagipart érintő kihívásokra adandó lehetséges válaszokkal, megoldásokkal.
Fenntartható fejlődés és dekarbonizáció az építőiparban
Az előző években igyekeztünk rámutatni az iparág előtt álló problémákra azzal a céllal, hogy az elkövetkező évek, évtizedek a problémákra adandó válaszokról, technológiai megoldásokról fognak szólni. A témát folytatva idén már konkrét eredményeket, reményt adó irányokat is bemutattunk, kiegészítve a hírtelen berobbant mesterséges intelligencia adta lehetőségekkel, és természetesen mindezt könnyedebb témaként megfűszerezve beton dizájn megoldásokkal.
A fesztivált koordinátorai, moderátorai idén Turbéki Judit és Asztalos István voltak.
Az első előadást dr. Hideg Éva professzor Emerita, a Magyar Tudományos Akadémia doktora tartotta Jövőkutatás a jövő városáért címmel. Professzor asszony a téma alapos és szakszerű elemzését, az alapfogalmak definiálását követően segített belelátni a jövőbe, hogy mire is számíthat a városlakó emberiség, milyen jövő áll előttünk. Az alapos elemzésekre épülve, a valószínűségi faktorokat is figyelembe véve megismerhettük az urbanizáció trendjeit, milyenek lesznek városaink a jövőben, milyen élet vár ránk az egyre nagyobb lakosságszámú városokban. Az urbanizáció 2050-re várható trendjein keresztül rávilágított arra, hogy a vállalatok és intézmények hogyan alakíthatják a jövőt előre tekintési tevékenységeikkel.
A következő előadás az építés alapját jelentő beton legfontosabb összetevőjéről, a cementről szólt, éspedig annak nemzetközi kutatási tapasztalatairól, lehetőségeiről. Dr. Tőzsér Dávid, a GREENOLOGY Zöldinnovációs Fenntarthatósági Tudásközpont vezető kutatója Cementipari innovációk a nemzetközi kutatások tükrében címmel tartott előadást, amely részletesen bemutatta a cementipar szén-dioxid-kibocsátásának globális helyzetét és az ezzel kapcsolatos kihívásokat.
Ezt követően mi más is következhetett volna, mint a beton, kiemelten annak ökológiai lábnyoma. Az előadást dr. Nemes Rita és dr. Fenyvesi Olivér műegyetemi docensek tartották, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőanyagok és Magasépítési Tanszékéről jöttek.
Ezt követően Hoffmann Tamás, a CeMBeton elnöke a cementipar jövőjébe engedett betekintést. Az igazán szakavatott előadás mindenki számára közérthetővé tette az iparág helyzetét, a nemzetgazdaságban elfoglalt helyét és egy kicsit előre is vetítette, hogy mi várható a cementipar területén.
Kasik Tamás a MABESZ képviseletében a betonelemgyártás jövőjébe tekintve érdekes és informatív előadást tartott a betonelemgyártás fejlődéséről, különös tekintettel a technológiai újításokra, az új gyártási módszerekről és anyagokról, valamint a lehetőségekről, amelyek ebben az iparágban rejlenek.
A szakmai előadások sorát egy nagyon fontos témával zártuk, betekintést kaptunk az építési- és bontási hulladékok újrahasznosításának ausztriai gyakorlatába. Különös tekintettel a himbergi feldolgozó üzem működésére, amely jól szabályozott keretek között, piaci alapon teszi lehetővé az építési és bontási hulladékok 100%-os újrahasznosítását. A környezetbarát újrahasznosítást Mayer Zsanett Anikó geocycle vezető, a CeMBeton képviselőjeként mutatta be.
Az immár hagyományos pódiumbeszélgetésen idén a Mesterséges intelligencia építőipari lehetőségeit vettük sorra, olyan érintett vezetőkkel beszélgetve, mint Hoffmann Tamás a CeMBeton elnöke, Galló Ferenc a MABESZ elnöke, Ritter Ádám a Moratus Kft. műszaki igazgatója és Kovács Ferenc a KV Kft. ügyvezetője. A pódiumbeszélgetést a MI saját bemutatkozása indította, majd a résztvevők az alábbi témákban ismertették tapasztalataikat, véleményüket:
- Saját vállalkozásaikban, környezetükben az MI térnyerése, az építőipar digitalizációjával mely területeken jelenhet meg leggyorsabban a mesterséges intelligencia – AI- technológiák bevezetése;
- A magyar vállalatok mennyire használják már most az MI-t, hol tartunk a világhoz képest, és vajon mi lehet a legnagyobb akadálya annak, hogy az építőipari cégek szélesebb körben bevezessék a technológiát;
- A kevés technológiai háttérrel rendelkező építőipari szakemberek hogyan tudnának felkészülni a mesterséges intelligenciával átszőtt jövőre;
- Milyen típusú támogatást vagy kezdeményezést látnak szükségesnek a kormányzattól vagy az iparági szereplőktől az MI integrációjának elősegítése érdekében;
Hogyan látják a mesterséges intelligencia szerepének alakulását az építőiparban a következő rövid – 3-5 év, közép – 5-10 év, és hosszú távon – 10-30 év;
Ezután az immár hagyományos díjátadók következtek:
Galló Ferenc, a MABESZ elnöke adta át a MABESZ Életműdíjat Polgár László Úrnak. Laci bácsi az a személy, akit senkinek sem kell bemutatni az iparág berkein belül. Szakemberek széles köre kötődik hozzá valamilyen történettel, anekdótával, fordult hozzá valamilyen szakmai segítségért, jó tanácsért. A Magyar Betonelemgyártó Szövetség egyik alapítója és egyben elsőként megválasztott elnöke.
Munkásságát számtalan kitüntetés és elismerés bizonyítja, mint pl.:
– A FIB Nemzetközi Betonszövetség Magyar Tagozatának – Palotás László Díjasa;
– A Magyar Mérnöki Kamara Tartószerkezeti Tagozatának – Menyhárd István Díjasa;
– Az ÉTE – Építéstudományi Egyesület – Alpár Ignác Díjasa;
– A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – tiszteletbeli docense;
– A Pécsi Tudományegyetem – Műszaki és Informatikai Karának – tiszteletbeli docense.
A díjhoz szívből gratulálunk, további munkásságához sok erőt, kitartást és legfőképpen jó egészséget kívánunk!
A rendezvény záró programjaként a beton.hu, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség, valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség és tagvállalataik által meghirdetett 2024-es “Minden építés alapja” betonpályázat eredményhirdetése következett. A díjazott munkákat a bíráló bizottság elnökeként dr. habil Pálfy Sándort DLA, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszékének professzor emeritusa ismertette, a díjakat pedig Urbán Ferenc (CeMBeton) és Szigeti Csaba (MABESZ) adta át.
A pályázat keretében összesen 20, többségében rendkívül magas színvonalú pályamunka érkezett. A betonépítés, építészet kategóriában a Bíráló Bizottság 5 pályamunkát tartott kiemelkedőnek, míg az anyag, technológia kategóriában két pályázatot is érdemesnek tartott első díjban részesíteni, ezért javaslatára a Kiíró a pályázati kiírásnak megfelelően a díjazást és annak megosztását megváltoztatta.
A díjazott pályaművek a beton.hu weboldalán tekinthetőek meg.
A fesztivált idén is a nagy népszerűségnek örvendő, a betonban rejlő sokszínűséget bemutató „betondizájnerek” kiállítása színesítette.
A Beton Fesztivál visszanézhető YouTube csatornánkon!