Miért a beton?

BETON ÉS ÉPÍTÉSTECHNIKA

A beton egy olyan mesterséges kő, amely napjainkra óriási fejlődésen ment keresztül. Az eredetileg három komponensből: cementből, vízből és adalékanyagból (homokos kavicsból) előállított betont ma már akár öt vagy hat komponensből is előállíthatjuk. Ez a további három komponens forradalmasította igazán a betontechnológiát. Az adalékszerekkel és egyéb beton kiegészítő anyagokkal: finom porokkal, szálakkal, festékekkel stb. jelentősen befolyásolhatjuk a beton tulajdonságait. A beton – a víz után – ma a Föld második legnagyobb tömegben használt anyaga. A mai beton kötőanyagát, a portlandcementet J. Aspdin angol kőművesmester 1824-ben szabadalmaztatta. A portlandcementek gyártása és összetétele feltalálásuk óta sokat fejlődött. Ma is igaz azonban, hogy a cementet vízzel keverve cementpépet kapunk, amely bevonja és összeköti az adalékanyag és egyéb szemcséket. A cementpép kötése révén a keverék kőszerű anyaggá szilárdul. Ma a betonok tulajdonságait az elkészítéséhez szükséges építéstechnika is befolyásolja. Kezdve a keverőüzemtől, a mixerkocsikon, egyéb szállítóeszközökön, betonpumpákon át egészen a bedolgozási segédeszközökön keresztül sok-sok tényező hat a beton végső tulajdonságaira.

FENNTARTHATÓSÁG

A beton a világon a leggyakrabban használt építőanyag. Alkalmazása lehetővé teszi a legmagasabb szintű életciklus teljesítményt az épületek és mérnöki létesítmények teljes élettartama alatt. Egyedülálló tulajdonságainak és jellemzőinek köszönhetően számtalan alkalmazást tesz lehetővé, amelyek hozzájárulhatnak a 21. század kihívásainak megoldásához. Segítségével meg fogjuk tudni oldani az éghajlatváltozás, energia-hatékonyság és a körkörös gazdaság előttünk álló feladatait.

Betonból építhetünk megfizethető lakásokat, a beton megvéd bennünket a tűzkárokkal szemben. A beton munkahelyeket teremt és elősegíti a gazdasági növekedést, valamint segíti a helyi vállalkozások létrejöttét. A beton felhasználható az energiahatékonyság létrejöttéhez, és végül, de nem utolsó sorban a bennünket körülvevő világ ma már betonnal úgy tehető tartóssá, hogy közben esztétikus környezetet is teremtünk vele. Ha pedig végül egy betonból készített építmény elérte életciklusa végét, akkor az ma már újrahasznosítható, és az építési és bontási hulladék nem fogja terhelni környezetünket.

KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG

A betonnak már ma is elképesztő fenntarthatósági előnyei vannak, és az iparág keményen dolgozik azon, hogy a körforgásos gazdaságban is kulcsszerepet játsszon. A népesség globális növekedése, terjeszkedő városok is azt eredményezik, hogy a beton – mint helyi forrásból származó építőanyag – segítségével házakat építsünk, és ezt a mai fenntartható szemléleten túlmutatóan a körforgásos gazdaság elve szerint tegyük, egy iparágakon és határokon átnyúló, globális rendszerben. Mindezen előnyök azt vetítik előre, hogy a betonnak fontos küldetése van a körforgásos gazdasági jövő kialakításában, melynek egyes elemei már ma is rendelkezésünkre állnak.

GAZDASÁGOS ÉPÍTÉS

A betonból készített építmények létrehozási költségei alacsonyak, hiszen minden komponensük helyi eredetű. Helyi cementből, helyi adalékanyagból (homokos kavicsból) és helyi vízből állítják elő mindenhol a világon. Speciális tulajdonságaikat igen kis mennyiségben hozzákevert, úgynevezett adalékszerekkel és egyéb kiegészítő anyagokkal tudjuk befolyásolni. A betonból készített építmények fenntartási költségei messze alulmaradnak minden más építőanyaggal szemben, és hosszú időn át tudják szolgálni használóikat. A beton tulajdonképpen mesterséges kő, de tulajdonságait mi határozzuk meg. Ma már használati tárgyakat, sőt ékszereket is készítenek betonból. A beton szabadon formálható, alakítható, tulajdonságait összetétele és készítésének módja határozza meg, vagyis tőlünk függ, mit alkotunk belőle. A belőle készített építmények gazdaságos építést tesznek lehetővé, tartósak és hosszú élettartamúak. Életciklusuk során csekély karbantartást igényelnek, és rendeltetésük lejártával újrahasznosíthatók.