Minden építés alapja 2024 – Díjazott betonmunkák
A 2024-ben ismét kiírt „Minden építés alapja” pályázat keretében összesen 20, többségében rendkívül magas színvonalú pályamunka érkezett. Egy pályázat nem felelt meg a kritériumoknak, ezért kizárásra került, így 19 pályázat került értékelésre.
Az egyes kategóriákban a Bíráló Bizottság által díjazásban részesített pályamunkák:
Betonépítés, építészet egyetemi hallgatóknak:
A Bíráló Bizottság a kategóriában benyújtott pályázatok közül 5 pályamunkát tartott kiemelkedőnek, ezért javaslatára a Kiíró a pályázati kiírásnak megfelelően a díjazást és annak megosztását megváltoztatta:
1. helyezett: Tóth Tekla – Gravitációs borászat Tokaj-Hegyalján
Soproni Egyetem
A terv kidolgozása következetes, a megjelenítéssel, makettek alkalmazásával komplex anyag. A borászati feldolgozási technológiához maximálisan alkalmazkodó, kiváló építészeti megoldás. A koncepció indokolt, ugyanakkor kicsit túl sokat áldozott be a föld alá helyezéssel. A beton szerkezetként és anyagában is alkalmazásra került a kiváló gravitációs borászat építészeti megoldásakor. A teljes szerkezet látszó beton, jól hangsúlyozza a beton természetes jellegét, nem igényel külön gépészeti megoldásokat.
Konzulens: Dr. habil Kósa Balázs
2. helyezett: Pintér Szabolcs – Multifunkciós koncertterem – Szeged
Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar
A terv kidolgozását alapos és értelmes elemzés előzte meg. Érdekes és bátor, a zöldterület megtartását szem előtt tartó, betonnal teli terv, kicsit túlméretezett a helyszínre. A kavics nehezen összeegyeztethető a fraktálos szerkezetekkel, ez tisztázatlan helyzeteket teremt, de a kavics forma és a beton szerkezet illik egymáshoz, passzol a koncepcióba. A formálással való küzdelem jó megoldásokat eredményezett, pedig parametrikus szerkezeteket tervezni nem kis kihívás. Pigmentált betonfelületeket alkalmaz, a belsőben sima csiszolt, a külsőn roncsolt durva betonfelületet képezve.
Konzulens: Dr. Zilahi Péter
2. helyezett: Rácz Attila – Közösségi torony és sportpálya
Debreceni Egyetem Műszaki Kar
Kiváló helyszínen, nagyon jó telepítés, erős építészeti koncepció kicsit irreális programmal. Nagyon progresszív, hiteles beton tervezés, amely a panelos problémára is keresi a választ. Beton-szobor grafikai adaptációja, kevés látvánnyal erős üzeneteket ad át, ugyanakkor a torony ebben a formában megkérdőjelezhető. Anyaghasználat szempontjából sok a beton, látszóbeton megoldás, a felületet utólagos roncsolással alakítja ki.
Konzulens: Müllner Péter, Major Zoltán
3. helyezett: Jenei Blanka Réka – Kulturális-turisztikai központ, Turbék
Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar
A nehéz helyszín ellenére kiváló koncepcióval, megoldásokkal, tematikával találja meg a romokkal való kapcsolatot, környezeti megjelenése erős építészeti koncepcióra épül. Jól bánik a belső és külső terek közötti kapcsolatot biztosító, letisztult formákkal. Jó szerkesztés és anyaghasználat jellemzi a tervet, szellemes a kialakult régészeti környezethez illeszkedése. A színezett betonfelületek alkalmazása igazolja a beton létjogosultsággát.
Konzulens: Dr. Kovács-Andor Krisztián
3. helyezett: Szekeres Zsanett – A debreceni Medgyessy Ferenc Gimnázium bővítése
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Korrekt, műszaki tartalmában erős terv, jól működő alaprajzokkal, elfogadható tömegkezeléssel. A terv nagy helyismeretről tanúskodik. Részletesen kidolgozott az előregyártott elemek alkalmazása – bár látványban nem mindenütt jelennek meg a „becsomagolás” miatt. A bővítés megvalósítható, nincsenek felesleges terek.
Konzulens: Fonyódi Mariann PhD
Anyag, technológia egyetemi hallgatóknak
A Bíráló Bizottság a kategóriában benyújtott pályázatok közül két pályázatot is érdemesnek tartott első díjban részesíteni, ezért javaslatára a Kiíró a pályázati kiírásnak megfelelően a díjazást és annak megosztását itt is megváltoztatta:
1.helyezett: Annus Roland – Zúzott beton adalékanyag tartalmú újrahasznosított betonok szilárdsági tulajdonságainak változása magas hőmérséklet hatására
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
A pályázati munka messze meghaladja egy szakdolgozat színvonalát. Merőben új szempont, a hő-, ill. tűzállóság alapján értékeli a betonadalékanyagként újrahasznosított tört betont. A kísérlettervezés és a megvalósítás is lényegre törő, de alapos. A dolgozat szerkesztése kifogástalan, jól kidolgozott, a szakirodalom az eddigi ismereteket célirányosan foglalja össze, személetes ábrák, reális következtetések jellemzik.
Konzulens: Dr. Hlavička Viktor
1. helyezett: Megyeri Anna Boglárka – A modern vasbeton elem előregyártás lehetőségei a hídépítésben – A CO2 kibocsátás csökkentés lehetőségei vasbeton közúti hídműtárgyak esetében
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Komplex, átfogó helyzetfelmérés, értékelés. Rendkívül előrelátó módon tervezi meg az elvégzendő feladatok sorát. A pályamunka szerkesztése és fogalmazása kifogástalan. Előtérbe helyezi az előregyártást, melynek előnyeit taglalja., Nagyban segíti az életciklus elemzés elterjedését már a tervezési szakaszban, amire nagy szüksége van az építőanyagiparnak.
Konzulens: Kővári Ákos
3. helyezett: Egri Mátyás – Szénszálak felületi tulajdonságainak javítása szálerősített cementkötésű kompozitba történő alkalmazáshoz
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Az elvégzett kísérletek célkitűzése egyértelmű, világos. Jól szerkesztett és megfogalmazott, színvonalas pályamunka. A szakirodalom feldolgozása kellően alapos, a kísérleti terv és az értékelés jól felépített. Van elképzelése a kutatás folytatására.
Konzulens: Dr. Kopecskó Katalin, Dr. Balázs L. György
Az idén különösen kiemelkedő pályamunkák érkeztek, nagyon erős volt a mezőny. Ezért sok értékes pályamunka most nem részesült díjazásban. Nekik javasoljuk jövőre pályázzanak újra akár a mostani pályamunkájukkal is!
Gratulálunk a pályázóknak!
A nyertes pályamunkák megtekinthetőek Facebook-os képgalériában.