Minden építés alapja 2019 – Díjazott betonmunkák
A 2019-ben ötödik alkalommal kiírt „Minden építés alapja” pályázat keretében összesen 17 pályamunka érkezett, melyek mindegyike megfelelt a kiíró által megfogalmazott kritériumoknak.
Betonépítészet tervezőknek:
A Bíráló Bizottság a kategóriában benyújtott pályázatok közül egy pályamunkát tartott a szakmai szempontok szerint értékelhetőnek:
Vadász Bence DLA – Miklós Zoltán: Bp. IX. Csarnoktér – Meininger Hotel
A beton eme „lágyított” formájával olyan épületet alkottak, mely egyszerre képes belesimulni a környezetébe és uralni is azt. A belső, tágas terek kialakítása jól kihasználja a beton nyújtotta lehetőségeket.
Betonépítés, építészet egyetemi hallgatóknak:
A Bíráló Bizottság a kategóriában benyújtott pályázatok közül 5 pályamunkát tartott kiemelkedőnek:
- helyezett: Kazi Zsolt – Biogázfeldolgozó és látogatóközpont, Budapest X. kerület
Építészeti szempontból nagyszerű terv, kreatív megoldásokkal. Egy klasszikus ipari épület, melyben kiemelkedő a környezettudatosság és a tiszta építészeti gondolkodás szerkesztés, ahol a betonnak kitüntetett szerepe van.
- helyezett: Ábrahám Gábor – Elzárás terei – Büntetés-végrehajtási intézet Székesfehérváron
Kicsit komor épület a funkcionalitásából adódóan, ugyanakkor, mint létesítmény teljesen jó, nagyon jól szervezi a tereket, kiváló választás a beton, racionális terv.
- helyezett: Bedő László – Füst Milán utcai Könyvtár
Nagyon elméleti az elképzelés, az épület mennyiségi és minőségi betonfelhasználás szempontjából is kimagasló. Jó és komplex terv, egészen filozofikus mélységekben mozog: „a művészet nem más, mint hiba a rendszerben”. A betontechnológia 3 kurrens anyagából dolgozik, az előregyártott kéregpanel és normál beton felületet együtt alkalmazza.
- helyezett: Rittgasszer Ákos – Univerzális partfejlesztés
Ötletgazdag és látványos közösségi tér, ahol a beton alkalmazásának előnyei szembetűnők, a matricás felületkezelésnek fontos szerepe van az esztétikai megjelenésben.
- helyezett: Tomasák Gergő – Kutató- és Látogatóközpont (Csillagda)
Szépen előadott, egyszerű terv. A nádasba nagyon diszkréten rejti el egy az épületet, tökéletes helyszínválasztás, ügyes megvalósítás.
Anyag, technológia egyetemi hallgatóknak:
A Bíráló Bizottság két pályamunkát kiemelkedőnek tartott, így mindkettőt első díjban részesítette. A kategóriában benyújtott pályázatok közül a kreatív pályamunkát nem tartotta a többi pályamunkával összehasonlíthatónak, ugyanakkor szakmailag kimagaslónak értékelte, így különdíjban részesítette:
- helyezett: Szecsődi Barbara – Alkáli aktivált cement-perlit kompozit rendszerek előállítási lehetőségeinek vizsgálata
Nagyon időszerű téma. A perlit mind minőségét, mind mennyiségét tekintve egy jelentős nyersanyaga Magyarországnak. Ezért is figyelemre méltó, hogy ennek az újszerű, – nevezzük „alternatív” betonnak –, az adalékanyagváza és a kötőanyaga is perlit alapú. Maga a kísérleti rész nagyon jól felépített, és többféle nyersanyagot is használ. Hasznos eredmények születtek, melyekből logikus következtetéseket vont le.
- helyezett: Balogh Levente – Betontörmelék újrahasznosítása adalékanyagként
Aktuális, a környezetkímélő alapanyagok felhasználását elősegítő téma. Az újrahasznosított betonadalékanyagok európai szabványok hatálya alá tartoznak, a terület műszakilag kellőképpen szabályozott. Az útalapba, útbetonba történő újrahasznosítás a bejáratott, a pályázat újszerű megközelítését a finombetonban és látszóbetonban történő hasznosítás jelenti.
- helyezett: Fóris Ildikó – Investigation of glass foam production from waste glass
A pályázat témája ugyan csak közvetve kapcsolódik a betonhoz, azonban a környezetkímélő megoldások keresése az alapanyagok előállítása területén is igen fontos. Az előállítási paraméterek optimalizálására kidolgozott vizsgálati program jól felépített, az eredményekből levont következtetéseket kellően megalapozzák.
Különdíj: Molnár Vanda – Concrete Project
Egyértelműen újszerű és magas színvonalú munkák a beton kreatív alkalmazása területén.
A nyertes pályamunkák megtekinthetőek Facebook-os képgalériában.